Schedule for 2022-23

NameGradesTeacherRoomDaysTime
Math A for 4-5 yopreK-KTaya PodvorchanSBS_N104Sunday9:15AM - 10:00AM
Math B for 4-5 yo (online)preK-KMaria LekomtsevaOnlineSunday12:00PM - 12:45PM
Math C for 4-5 yopreK-KOlga LobanovaSBS_N104Sunday12:10PM - 12:55PM
Math 0aK-1Taya PodvorchanSBS_N104Sunday10:10AM - 10:55AM
Math 0bK-1Olga LobanovaSBS_N104Sunday11:10AM - 11:55AM
Math 1a_ online1-2Janna GabinoffOnlineMonday6:30PM - 7:15PM
Math 1b1-2Janna GabinoffSBS_N107Sunday9:15AM - 10:00AM
Math 1c 1-2Janna GabinoffSBS_N107Sunday10:15AM - 11:00AM
Math 1 d1-2Janna GabinoffSBS_N107Sunday11:10AM - 11:55AM
Math 2a2-3Svetlana VostrovaSBS_N105Sunday9:00AM - 10:00AM
Math 2b2-3Svetlana AdragnaSBS_N108Sunday10:05AM - 11:05AM
Math 2c2-3Svetlana AdragnaSBS_N108Sunday11:15AM - 12:15PM
Math 2d_online2-3Inna SusOnlineSunday9:00AM - 10:00AM
Math 3a3-4Svetlana VostrovaSBS_N105Sunday10:10AM - 11:10AM
Math 3b3-4Svetlana VostrovaSBS_N105Sunday11:20AM - 12:20PM
Math 3c3-4Dmitry ZaslavskySBS_N110Sunday9:00AM - 10:00AM
Math 3d 3-4Dmitry ZaslavskySBS_N110Sunday11:20AM - 12:20PM
Math 3e (online)3-4Inna SusOnlineSunday10:15AM - 11:15AM
Math 4a4-5Tatyana ZaliznyakSBS_N103Sunday9:10AM - 10:10AM
Math 4b4-5Darya StepanenkoSBS_N117Sunday11:10AM - 12:10PM
Math 4C4-5Dmitry ZaslavskySBS_N110Sunday10:10AM - 11:10AM
Math 4e (online)4-5Boris KishinevskyOnlineThursday5:45PM - 6:45PM
Math 5a5-6Darya StepanenkoSBS_N117Sunday9:15AM - 10:50AM
Math 5b5-6Tatyana ZaliznyakSBS_N103Sunday10:25AM - 12:00PM
Math 5c5-6Theodore DrivasSBS_N101Sunday11:10AM - 12:45PM
Math 5e (online)5-6Natalya ZayfmanOnlineTuesday4:15PM - 5:50PM
Math 6a6-7Pedro LozanoHUM3008Sunday10:15AM - 11:50AM
Math 6b6-7Andrei AntonenkoHUM3013Sunday9:15AM - 10:50AM
Math 6c6-7Pedro LozanoHUM3008Sunday12:05PM - 1:40PM
Math 6e_online6-7Natalya ZayfmanOnlineTuesday6:00PM - 7:35PM
Math 7a7-8Oksana Ivashkevych HUM3016Sunday9:15AM - 10:50AM
Math 7b7-8Sergey SyritsynHUM3014Sunday10:10AM - 11:45AM
Math 7d (online)7-8Aneta IordanovaOnlineWednesday6:30PM - 8:05PM
Math 8a8-9Andrei AntonenkoHUM3013Sunday11:10AM - 12:45PM
Math 8b8-9Andreea DragutHUM3015Sunday9:15AM - 10:50AM
Math 8d (online)8-9Corina MataOnlineWednesday6:30PM - 8:05PM
Math 9a9-10Igor ZaliznyakHUM3016Sunday11:10AM - 12:45PM
Math 109-11Alexander KirillovHUM3019Sunday11:10AM - 12:45PM
Math club for grades 3–4_online3-4Boris KishinevskyOnlineThursday7:00PM - 7:45PM
Math club for grades 4–54-6Tatyana ZaliznyakSBS_N103Sunday12:15PM - 1:15PM
Math club 5A online5-6Vibha ManeOnlineThursday6:30PM - 7:30PM
Math Club 5B_online5-6Vibha ManeOnlineSaturday11:15AM - 12:15PM
Math Club A for grades 7-9 (online)7-9Corina MataOnlineTuesday5:00PM - 6:00PM
Math Club B for grades 7–9 (online)7-9Corina MataOnlineWednesday5:00PM - 6:00PM
Adv. Math Problem Solving Club9-12Alexander KirillovHUM3019Sunday1:00PM - 2:30PM
Earth Science A (online)4-5Olga KosobokovaOnlineMonday5:00PM - 5:45PM
Earth Science B4-5Olga KosobokovaSBS_N109Sunday10:15AM - 11:00AM
Science B5-6Olga KosobokovaSBS_N109Sunday12:15PM - 1:00PM
Science C (online)5-6Olga KosobokovaOnlineMonday6:00PM - 6:45PM
Physics 0A6-8David FrenklakhSBS_N117Sunday12:15PM - 1:00PM
Physics 0B6-8David FrenklakhSBS_N101Sunday10:15AM - 11:00AM
Physics 0 C (online)6-8David FrenklakhOnlineThursday6:00PM - 6:45PM
Physics 1A7-8Alexei TkachenkoHUM3017Sunday9:15AM - 10:00AM
Physics 1 B7-8Alexei TkachenkoHUM3017Sunday11:10AM - 11:55AM
Physics 1C (online)7-8David FrenklakhOnlineThursday7:00PM - 7:45PM
Physics 2a8-9Sergei SuchalkinHUM3018Sunday9:15AM - 10:00AM
Physics 2b (online)8-9Sergei SuchalkinOnlineMonday6:00PM - 6:45PM
Physics 3A8-10Sergei SuchalkinHUM3018Sunday10:10AM - 10:55AM
Physics 49-11Alexei TkachenkoHUM3017Sunday10:10AM - 10:55AM
Physics Club7-10Sergei SuchalkinHUM3018Sunday12:10PM - 12:55PM
Advanced Physics Club (online)9-12David FrenklakhOnlineSunday3:30PM - 5:00PM
Computer Science 101A (online)7-9Andrew MataOnlineThursday7:00PM - 7:45PM
Computer Science 101B7-9Andrew MataHUM3008Sunday9:15AM - 10:00AM
Computer Science 150 (online)8-11Andrew MataOnlineThursday6:00PM - 6:45PM
Chemistry 06-8Elisavet LoukaidouHUM3017Sunday12:10PM - 12:55PM
Chemistry 0 (online)6-8Elisavet LoukaidouOnlineSunday2:15PM - 3:00PM
Chemistry 17-9Tatiana PyatinaHUM3015Sunday11:10AM - 11:55AM
Chemistry 1 (online)7-9Elena ZakharovaOnlineMonday7:00PM - 7:45PM
Russian 0K-2Nadezhda ShavarinaSBS_N106Sunday11:15AM - 12:00PM
Russian 1/22-4Ksenia KayranSBS_N111Sunday11:15AM - 12:00PM
Russian 3a2-5Ksenia KayranSBS_N111Sunday9:15AM - 10:00AM
Russian 3b3-4Ksenia KayranSBS_N111Sunday10:15AM - 11:00AM
Russian 44-6Tatiana WeakleySBS_N115Sunday10:15AM - 11:00AM
Russian 66-7Tatiana WeakleySBS_N115Sunday11:10AM - 11:55AM
Russian as foreign language (online)2-5Tatiana WeakleyOnlineSunday3:15PM - 4:00PM
Theater (Russian)K-3Nadezhda ShavarinaSBS_N106Sunday12:15PM - 1:00PM
Advanced English A15-6Amanda MartocelloSBS_N113Sunday11:15AM - 12:00PM
Advanced English A2 online5-6Kara PalumboOnlineSaturday10:10AM - 10:55AM
Advanced English B17-8Amanda MartocelloSBS_N113Sunday12:05PM - 12:50PM
Advanced English B2 (online)7-8Kara PalumboOnlineSaturday11:15AM - 12:00PM
Advanced English C2 (online)9-12Kara PalumboOnlineSaturday12:30PM - 1:15PM
French A (beginners)2-6Marleine ChiofaloSBS_N113Sunday10:15AM - 11:00AM
French B4-5Marleine ChiofaloSBS_N113Sunday9:15AM - 10:00AM
French D 6-12Marleine ChiofaloSBS_N115Sunday12:10PM - 12:55PM
French Advanced 8-12Marleine ChiofaloSBS_S328Sunday11:15AM - 12:00PM
Spanish A (beginners)1-3Carmen GenaoSBS_S228Sunday11:15AM - 12:00PM
Spanish B3-5Carmen GenaoSBS_S228Sunday10:15AM - 11:00AM
Art А1-3Alina AminovaSBS_S328Sunday9:15AM - 10:00AM
Art B12-4Alina AminovaSBS_S328Sunday10:15AM - 11:00AM
Art C4-6Anya CartwrightSBS_N118Sunday11:15AM - 12:00PM
Art D7-9Anya CartwrightSBS_N118Sunday12:15PM - 1:00PM
Art B22-4Alina AminovaSBS_S328Sunday12:25PM - 1:10PM
Enrichment for 3-4 yo_Englishnu-preKSunday -
Enrichment 0_Russiannu-preKNadezhda ShavarinaSBS_N106Sunday9:15AM - 10:05AM
Enrichment 1_RussianpreK-KNadezhda ShavarinaSBS_N106Sunday10:15AM - 11:00AM

(C) SchoolNova 2005-2022